Moji pacijenti svake sezone imaju dilemu kada, kako i koliko, nanositi kremu sa faktorom za zaštitu od sunca. Koju? Da li su bolje one koje se dobro razmazuju ili one koje se razmazuju teže?
Ali, koliko li se razmišlja o sastavu pomenutih preparata kao i o njihovom štetnom dejstvu na kožu i ceo organizam…
Moja preporuka ove sezone su preparati koji su od nedavno dostupni i na našem tržištu, a to su ECOWELL kreme i losioni za zaštitu od sunca, zbog svog potvrđenog organskog porekla, sadržaja samo non-nano cink-oksida kao mineralnog UV filtera i bez genotoksičnog titanijum-dioksida, što omogućuje sigurnu zaštitu bez štetnih efekata bilo koje vrste.“
KOJI UV FILTERI POSTOJE?
Postoje mineralni i hemijski UV filteri. Razlika među njima je što su hemijski, kako i sama reč kaže, hemijske supstance, koje praktično upijaju UV zračenje, dok ga mineralni filteri, koji se još nazivaju i fizički, odbijaju.
HEMIJSKA SREDSTVA ZA ZAŠTITU OD SUNCA
Ove kreme za sunčanje sadrže supstance proizvedene u laboratorijama koje apsorbuju UV zrake i pretvaraju ih u toplotne, koji su bezbedni za organizam. Od aktivnih sastojaka obično su kombinovani oksibenzon, avobenzon, oktizalat, oktokrilen, homosalat, oktinosat…
Hemijski filteri se poslednjih godina nalaze na udaru kritike zbog potencijalnog štetnog dejstva na zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Odredjene aktivne supstance mogu biti izuzetno iritantne za kožu, a za avobenzon je dokazano da ima veću prevalencu za alergijski i iritantni kontaktni dermatitis.
Kreme za sunčanje sa hemijskim filterima često mogu začepiti pore zbog čega se veliki broj pacijenata posle letovanja žali na izbijanje akni.
Dilema je i da li dolazi do sistemske apsorpcije hemijskih supstanci, mada ne postoje pouzdani naučni radovi koji bi to potvrdili.
MINERALNA SREDSTVA ZA ZAŠTITU OD SUNCA
Ove kreme sadrže aktivni sastojak cink-oksid i/ili titanijum-dioksid. I jedna i druga supstanca se zadržavaju na povrsini kože, raspršuju i odbijaju UV zrake i tako sprečavaju da oni prodru u nju.
Titanijum-dioksid je mineral koji ima sposobnost da reflektuje svetlost i boji u belo, tako da se upotrebljava u hemijskoj, kozmetičkoj, prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.
Titanijum dioksid se uvek, u manjem ili većem procentu pojavljuje u obliku nanočestica. To su jako sitne čestice koje mogu proći svaku barijeru. Kada je otkriven u placenti, to je, najverovatnije, navelo na ozbiljno razmišljanje o štetnosti ovog aditiva. Naš organizam se retko susreće sa tako sitnim česticama i naučnici smatraju da zbog toga nije razvio mehanizam da spreči prodiranje nanočestica u ćelije.
U Maju 2021. godine Evropska komisija za bezbednost hrane, navela je da postoje osnovane sumnje da ovaj aditiv izaziva genotoksičnost, sto znači da njegovo unošenje može dovesti do izmene gena, što posledično dovodi do razvoja mnogih bolesti pa i onih najtežih. Već u januaru 2022. je donesen propis, od strane iste komisije, kojim se zabranjuje upotreba ovog aditiva u hrani. Medjutim ova regulativa još uvek nije primenjena u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji.
Francuska je medju prvim zemljama zabranila upotrebu E 171 aditiva, kako se na deklaracijama obeležava titanijum-dioksid.
Ako ne želimo titanijum-dioksid u hrani zasto bi smo ga želeli na koži!!!
CINK-OKSID je mineral koji ima bezbroj prednosti nad titanijum-dioksidom, može se naći i koristiti u non nano obliku, neproziran je i ima sposobnost zaštite od štetnih sunčevih zraka. Pod nano česticama smatraju se one sitnije od 100 nanometara. Cink oksid u non nano obliku se zadržava na površini kože, dok u nano obliku moze prodirati kroz kožu i završiti u krvotoku. Non nano čestice su prevelike da bi ih koža apsorbovala a proizvodi sa non nano česticama su iz tog razloga bezbedniji a jednako su efikasni u zaštiti od sunca. Za sada ne postoje nikakve indicije u smislu bilo kakvog štetnog dejstva ovog minerala.
Kreme sa mineralnim filterima se ne moraju nanositi često kao one sa hemijskim, jer su postojanije i odbijaju i UVA I UVB sunčeve zrake.
Kreme za sunčanje sa mineralnim filterima bolji su izbor za osobe koje imaju probleme sa oboljenjima kože kao sto su ekcemi, rozacea, lupus, akne…
Još jedna prednost nad kremama sa hemijskim filterima je što deluju odmah nakon nanošenja i ne mora se čekati 15 do 20 minuta pre izlaganja suncu.
ECOWELL SPF program ne sadrži titanijum-dioksid, već samo cink-oksid u non nano obliku, poseduje Cosmos organic sertifikat koji potvrđuje organski kvalitet i potpuno je bezbedan od uzrasta bebe. Pruža efikasnu UVA I UVB zaštitu i dermatološki je testiran.
Ovi preparati se lakše razmazuju nego preparati sa titanijum-dioksidom i ne ostavljaju belinu po koži jer je to osobina koja se vezuje za titanijum-dioksid. Bolje nanošenje i upijanje obezbeđuje i aloa vera koju ovi preparati sadrže.
UPUTSTVO ZA UPUTREBU: Naneti kremu obilnije na kožu 20-30min pre izlaganja suncu. Postupak ponoviti nakon znojenja, plivanja ili brisanja peškirom. Nanošenjem nedovoljne količine proizvoda možete smanjiti stepen zaštite.
ECOWELL linija nudi kremu za sunčanje za bebe i decu sa SPF većim od 50 kao i kremu i losion za odrasle. Takođe, za negu posle sunčanja i crvenilo na koži od sunca, tu je i Aloe Vera gel koja hrani, umiruje i hidrira kožu uz pomoć organske Aloe Vere, ruže, nevena i kamilice.’’
Pronađite svoju ECOWELL zaštitu i uživajte na otvorenom!
Dr Bojana Ješic, spec. dermatovenerologije
Specijalistička ordinacija Bella Vita